Mnoho psychologů radí, jak můžete své děti vychovat k finanční zodpovědnosti. A opravdu to není těžké.

Je však nutno dodržovat tyto pravidla:

 
1. Rozhodněte se, kolik dítěti budete dávat peněz a od kterého věku.
Doporučený věk je již 6 let. Tedy při nástupu do školy a doporučená částka je 50,-, avšak s tím, že každý rok budete kapesné zvyšovat např. o 20,-, dle vašich možností.
 
2. Frekvence výplaty kapesného
Měla by být adekvátní věku. Vzhledem k tomu, že dítě na prvním stupni ještě moc nechápe, že v zaměstnání dostáváte výplatu jednou za měsíc, proto je u nich doporučená frekvence týdenní.
U větších dětí můžete zavést frekvenci měsíční.
modrá pokladna.jpg
 
3. Řádně dítěti vysvětlete, co to je spoření, a domluvte se s ním, že si část svého kapesného bude spořit.
Malým dětem pořiďte třeba prasátko nebo pokladničku. Větším kupte třeba menší trezor. Doporučená částka ke spoření je tzv. desátek, tedy 10 % z částky kapesného. Třeba můžete dítě povzbudit tím, že si bude moci z naspořených peněz, třeba 1x za rok, koupit něco většího. Větším dětem můžete postupně zvvyšovat procenta, avšak max. do 30 %.
 
4. Vždy dávejte jen hotovost
Dítě si musí peníze osahat, aby si časem uvědomilo jeho hodnotu. Bankovní karta není dobrý rádcem pro děti základní školou povinné. Kartu můžete zavést až dítě bude na střední škole, a to tehdy, až se ujistíte, že přesně ví, co znamená mít účet, jeho nástrahy a možnosti.
 prasátko s čelenkou.jpg
5. Nikdy dítěti nesahejte na jeho kapesné a ani nijak nepodmiňujte, aby kapesné mohlo dostat.
Jde o to, aby se dítě naučilo zacházet s penězi, a ne ho přimět třeba k uklízení za úplatu. Dítě se musí naučit čistotě a zodpovědnosti za své bydlení bez úplaty, tedy, že je to běžná životní činnost, kterou musí dělat automaticky.
 
6. Nikdy mu neurčujte, co si má a nemá koupit za své kapesné
Nechte rozhodnout vždy dítě. Dítě má také své potřeby a je dobře, že si je může uspokojovat samo, což vede k sebelásce. Znamená to, že pokud si bude moci koupit cokoli chce, bude šťastnější a spokojenější .
 
7. Nikdy mu další peníze nedávejte a ani mu žádné nepůjčujte
Nejdříve dítěti vysvětlete, že kapesné mu musí vydržet celou po celou dobu, že není rozumné vše utratit hned první den. Pokud se ovšem tak stane, nikdy mu další peníze nedávejte, a ani nepůjčujte. Mohlo by to vést, k tomu, že se naučí, že půjčky jsou v naprostém pořádku a v dospělosti s dluhy bude mít problém.
U větších dětí můžete uplatnit tzv. domácí peněžní deník, tedy vysvětlit mu, jak má s penězi co nejlépe hospodařit, aby mu vydržely peníze až do dalšího kapesného, a ukázat mu, jak se takový deník dělá a počítá.
bitcoin nad kapsou.jpg 
Pokud použijete zmíněné kroky, můžete si být jistí, že jste dítěti dali ten nejlepší základ do života v oblasti spoření, finanční gramotnosti a zodpovědnosti za své peníze. Časem vám za to určitě poděkují a budou ve svém vlastním životě spokojení a nebudou mít problémy s penězi.