Chcete si splnit sen o vlastním bydlení, ale stále tak nějak tápete v nabídkách bank? Úvěrových produktů je celá řada a je těžké se v takovém množství zorientovat. Dostanu hypotéku https://www.fahd.cz/jak-na-hypoteku/? Na co si tedy dát ještě před podpisem smlouvy pozor? Který druh hypotéky bude pro nás ten pravý? A jak vysokou zvolit měsíční splátku, tak aby její výše příliš nezatížila náš rodinný rozpočet?

Základní rozdělení typů hypotečních úvěrů

Jak už bylo napsáno výše, v bankách máte na výběr hned z několika možností hypoték. Nejčastější variantou je právě hypoteční úvěr na bydlení, který je sjednáván za určitým účelem a prostředky z něho mohou být čerpány pouze na rekonstrukci, přestavbu, stavbu nebo koupi nemovitosti. U účelových úvěrů jistě oceníte jejich příznivou úrokovou sazbu, kterou nabízejí.

nový domov

Druhou možností jsou pak americké hypotéky, kde není potřeba dokládat, na co byly peníze využity. Peníze můžete využít na cestování, vzdělání nebo již zmíněnou koupi domu. Ovšem s tímto druhem hypotéky se příliš nedoporučuje financovat bydlení, neboť má řada bank nastavenou maximální možnou výši půjčky a nezohledňuje konkrétní kupní cenu nemovitosti. Navíc její úroková sazba není už tak výhodná, jak tomu bylo u účelového úvěru.

Sestavení rodinného rozpočtu

Hypotéka do jisté míry ovlivní rodinný rozpočet a s touto skutečností je potřeba počítat už při sjednávání podmínek smlouvy v bance. Dopředu si spočítejte, kolik jste schopni měsíčně odvádět ze svých příjmů po delší časový horizont bez ovlivnění životního standartu. Také by bylo lepší každý měsíc vytvářet finanční rezervu, která případně pomůže překlenout finanční výpadek.

hypotéka na dům

Rozhodně nekývněte na první nabídku hypotéky, kterou dostane. Vše si pečlivě zvažte, navštivte více poboček a až posléze udělejte finální rozhodnutí.