Pes začne být starší asi tak nějak v té době, kdy dosáhne poloviny očekávané psí délky života. Určitě byste neměli počítat, že jeden lidský rok je sedm těch psích. V dlouhověkosti psa rozhoduje jeho velikost, váha a další ukazatelé, jako například zdravotní stav. Nejen štěňata ale vyžadují pozornost a péči. Tu si zaslouží i psí senioři. Jak se tedy o postarší psy starat, aby jim bylo neustále dobře?
Když stárne pes
Kdo by nestárl. S přibývajícím věkem přicházejí také různá onemocnění, a to nejen u lidí, ale také u psů. Také vaše čtyřnohé kamarády dokáže potrápit artróza, bolesti kloubů, zad či páteře. To, že je pes starý, však neznamená, že by neměl být pohyblivý. Každý pes potřebuje pohyb, a to v každém věku. Pokud necháte starého psa ležet celý den na gauči, věřte, že brzy začne mít problémy. Proto byste měli pamatovat na to, abyste ho vzali každý den na procházku, při které si dostatečně protáhne svaly, rozproudí chod střev a zůstane v dobré psychické kondici.
Odpočinek a hry
Starší pes už povětšinou polehává, proto byste mu měli zajistit měkké místo k odpočinku, kde bude moci v klidu odpočívat bez následků otlaků. Neměli byste ho však nechat celý den bez povšimnutí, i starý pes uvítá různé zpestření ve formě her, které pro něj nebudou fyzicky příliš náročné. Začlenit můžete také různé cviky, které můžete dělat v pohodlí doma. Například otočky kolem své osy, střídavé podávání pacek nebo psí slalom mezi nohama hezky vašeho psa rozpohybují. Cviky lze dělat i pomalu, aby si pes neskřípl nějaké nervy. Psa také můžete různě, ale opatrně, protahovat na podložce.
Dopřejte psím seniorům dostatečnou výživu
Protože starší psy už tolik pohybu nedají, zvyšuje se u nich riziko nadváhy. Proto byste měli psímu věku přizpůsobit i složení a množství potravy. Psa nepřikrmujte, ale jídlo mu raději podávejte v menších dávkách. Strava by měla být snadněji stravitelná, a obsahovat by měla dostatek vlákniny, která usnadňuje trávení. Vhodné jsou speciální granule pro psí seniory, které obsahují menší množství bílkovin a tuků.