Dřevo oproti jiným materiálům se dá opracovávat bez větší námahy a běžné práce s ním nevyžadují žádných speciálních zařízení. Dřevo bylo a je velmi oblíbené pro své vlastnosti: barvu, vůni, texturu a strukturu. Tyto vlastnosti vytvářejí celkový příjemný vzhled řemeslných výrobků ze dřeva.

Práce se dřevem ale není snadná. Řemeslník, který se dřevem pracuje, se musel nejdříve důkladně seznámit s jeho specifickými vlastnostmi, pokud chce, aby jeho výrobky zaujaly, byly krásné a trvalé. Do krásy dřeva přidává svou duši a fantazii. Pak musí být nejenom zručný, ale hlavně trpělivý a postupně, jak mu přibývají zkušenosti, zdokonaluje své výrobky.

V naší zemi, v každém regiónů, jsou vynikající řemeslníci, které práci se dřevem milují a mají ji spíš jako koníčka. Pod jejich rukama vznikají překrásné výrobky, jak užitkové, tak pro potěšení a radost.
Je velká škoda, že se například převážně malým dětem kupují hračky z umělých materiálů, místo hraček dřevěných. České dřevěné hračky jsou mnohem více žádané ve světě, než u nás.

Víte jaké dřevěné řemeslné výrobky se u nás vyrábí? Mají vynikající kvalitu a svým koloritem vyjadřují nejenom původ regionu, ale mají v sobě vyjádřenou lásku ke dřevu a neopakovatelný charakter z každé oblasti, kde se vyrábějí. Někdy z koníčka vznikne i obživa.

Pokud vás článek zaujal, najděte si chvilku a na internetu se podívejte, jak v každém regionu naší nádherné země vznikají ze dřeva krásné řemeslné výrobky.

o Dřevěné hračky – Orlické hory
o Dřevěné hračky a hry – Moravský Kras
o Hračky ze dřeva – Prácheňsko
o Dřevěné hračky z Milovic – Milovice
o Loutky a loutková divadla – Moravský Kras
o Dřevěné hračky – Toulava
o Řezbářské výrobky – betlémy, hodiny.. – Opavské Slezsko
o Ruční dřevořezba ze Seče – Železné Hory
o Kočka z Kerska –betlémy – Polabí
o Kouřový panáček – Krušberk– Krušnohoří
o Dřevěné hrábě a násady – Orlické hory
o Originální dřevěný nábytek organických tvarů– Českosaské Švýcarsko

Toto je malý výčet regionů v naší zemi, kde žijí řemeslníci, kteří pracují se dřevem, protože je to baví, mají z této práce radost – protože je to jejich hobby.