Potřebujete něco zabalit do krabice a vyplnit ji tak, aby zásilka byla doručena v pořádku? Pak jistě sáhnete po nějakém lehkém a levném řešení, které vnitřek krabice zafixuje a důkladně zabezpečí před poškozením. Slouží k tomu tzv. výplňový materiál, nejčastěji papír nebo plastové fólie.

Jak účelně recyklovat papír

Způsobů účelné recyklace papíru, jakožto druhotné suroviny, je mnoho. Jedním z těch nejefektivnějších je karton na výrobu krabic a obalového a výplňového materiálu. Kartonové krabice jsou dosud nepřekonaný materiál pro logistiku, a to i v dnešní „plastové době“ plné různých vymožeností a řešení. Zabalit zboží do papírové bedny, anebo věci z domácnosti při stěhování, je zkrátka snadné, levné a navíc ekologické, jestliže dbáme o ukládání použitého papíru do modrých kontejnerů.

papírový karton

V současné době se o své místo na slunci hlásí kartofix. Je to tzv. střiž použitého kartonu, kdy je původní kartonové jádro (vrstvená papírová lepenka) výrazně změkčené, ohebné a tvárné, připomíná tak trochu tahací harmoniku a je to velmi efektivní výplňový materiál.

Stěhování – kartofix se dobře uplatní při balení věcí do krabic, chrání je před poškozením a deformací a je velmi efektivní hlavně tam, kde potřebujete krabici vyplnit větším množstvím hmoty. Jestliže máte velké krabice a nemáte dostatek textilií na výplň, je střiž dobrou volbou.

plyšák v krabici

Přeprava zboží z e-shopů – balení zboží zákazníkům je denním chlebem většiny internetových obchodů a bez fixačního materiálu se neobejdou. Zde rozhoduje hlavně efektivita a cena a k těm optimálním patří bublinková fólie, vzduchové polštářky a kartonová vlna, neboli kartofix. Další výhodou těchto řešení je nízká ekologická stopa a dobrá dostupnost jak fólií, tak i použitého kartonu, všechny tyto materiály lze zpětně recyklovat, a tím přispět k lepší kvalitě ovzduší, spodních vod, i ke zbytečnému kácení lesního porostu.