Řecko je snem nejednoho zapáleného cestovatele a také milovníků krásné přírody a dechberoucího tyrkysového moře. Mezi nejčastější turistické destinace patří místa jako Santorini, Korfu, Rhodos, hlavní město Athény anebo třeba Chalkidiki. Co ale takhle třeba takové Thessaloniky neboli Saloniky? Že nevíte, o co se vlastně jedná? A co když vám dám malou nápovědu v podobě toho, že vám prozradím že z tohoto místa k nám bylo dopraveno křesťanství prostřednictvím slavných věrozvěstů Cyrila neboli Konstantina a Metoděje? Ano, jedná se právě o Soluň! Tak hurá na nákup letenek do Soluně.

výhled na moře

Díky své historii bývá toto druhé největší město v celém Řecku navštěvováno právě křesťany, kteří zde putují po stopách již zmíněných věrozvěstů. Rozhodně se ale nejedná o jediné lákadlo! Naproti zachovalým památkám, kterých zde naleznete opravdu požehnaně a v překrásném stavu, se můžete kochat i produkty moderní architektury, krás přírody, užívat si místní pochoutky v pohodlí překrásných a útulných restaurací a kaváren anebo jít relaxovat na písečné pláže vystřižené jako z obálek časopisů cestovních kanceláří. Jak vidíte, je toho opravdu velká spousta!

řecký salát

Z křesťanské doby zde nalezneme starobylé chrámy, které na nás dýchnou tu správnou dávku historie. Vůbec nejstarší památkou, kterou zde můžete nalézt je bazilika svatého Demétria, jež pochází přibližně z pátého století našeho letopočtu. I přes své stáří se stavba pyšní skvělou kondicí. Vaše další kroky by mohly vést k o tři století starší stavbě, jež ovšem bývá označována jako jedna z vůbec nejkrásnějších. Jedná se o stavbu Hagia Sofia, neboli Chrám Boží moudrosti. Všimli-li jste si podobnosti se slavnou stavbou, jež se nachází v Istanbulu, můžu vás ujistit, že se o pouhou náhodu nejedná. Slavnější stavba byla samozřejmě předlohou a jak vám jistě místní potvrdí, opravdu se povedla.

Městské typy budou jistě obdivovat centrum rušného města, které je plné malých obchůdků, kde vám místní prodejci rádi nabídnou své nejlepší produkty. Pořídit zde můžete suvenýry v podobě ručních výrobků, všudypřítomných oliv na různé způsoby, sýrů anebo třeba voňavých mýdel.