Jednou z hlavních části Japonské kultury je ANIME. Tento název byl převzat z anglického „animation“ a označuje nejčastěji japonské animované seriály.
Počátky tohoto celosvětového boomu pocházejí někdy z 10. let 20. století, kdy Japonci ve svých filmových studiích experimentovali s nejrůznějšími animačními technikami z jiných koutů světa (především z USA, Německa, Ruska či Francie) a z toho vznikl jejich originální styl – anime.

dívka a srdíčko
Za dob 2. světové války dostávali tvůrci anime dotace od námořnictva, ovšem pro účel válečné propagandy. Ke konci války, kdy bylo téma válka tabu, upadal i zájem o anime. Naštěstí se však našlo pár animátorů v čele byl Sanae Yamamoto, kteří tento úpadek chtěli zastavit. V roce 1947 založili studio Nippon Dōga. Avšak nejvýznamnějším výtvarníkem se pravděpodobně stal Osamu Tezuka, který přišel na způsoby, jak usnadnit a zlevnit tehdy dost nákladnou animaci a byl to nejspíš on, kdo rozdělil anime do dnešních kategorií. Roku 1956 bylo studio přejmenováno na Tōei animation a jeho prezidentem se stal Hiroshi Okawa, který se inspiroval studiem Walta Disneyho v USA a chtěl něco podobného.
A jak vlastně taková anime postava vypadá? Je opravdu těžké jednoznačně říct: „Takhle přesně vypadá každá postava.“. Každý člověk vytváří anime, ať už jednotlivec nebo studio, pokaždé je dílo originál. Jednu společnou věc by však měli a to velké, kulaté a roztomilé oči, které vás na první pohled zaujmou, ale nemusí tomu tak vždy být.
animovaná dívka
Anime je také rozděleno do mnoha žánrů, které se navzájem mohou a často i prolínají (od komedie, dramata a hororu až po sci-fi a pohádky). Z těchto žánrů vzniklo mnoho kategorií, do kterých se anime rozděluje. Uvedeme si dvě nejzákladnější.
Shounen (čteme šónen, v překladu: chlapec, chlapecký) je spíše pro chlape, jde o anime plné akce, emocí, bojů nebo i sportu. V této kategorii si však přijdou na své i starší a některé dívky. Příkladem může být Naruto, Dragon Ball nebo Bleach.
Shoujo (čteme šódžo, v překladu: dívka, dívčí) je hlavně pro dívky. Většinou jsou to příběhy plné lásky a romantiky, které kluky nebaví. Například Itazura na Kiss či Ouran High School Host Club