Nevýhodou mobilních dřevostaveb je to, že se na ně nevztahuje hypoteční úvěr. To je snad jediné, co případné zájemce o tento způsob bydlení odrazuje, ale vzhledem k jejich ceně to zásadní překážku nepředstavuje. Vzít život do vlastních rukou, je právě tím zásadním důvodem, proč někteří z nás utíkají z přelidněných měst, blíž k přírodním živlům.

okna na umytí

S těmito typy příbytků se setkáváme stále častěji v řídce obydlených venkovských sídlech, nebo v malebných koutech přírody, které už samy o sobě lákají posedět tu, chvíli posečkat, v skrytu duše meditovat, bez ohledu na roční období. Takové prostředí osloví milovníky přírody, chovatele koní, majitele zvířecích útulků, ale také dobrodruhy, umělce – malíře, sochaře, zkrátka kohokoli, pro koho je poklidný život bez stresu a shonu prioritou.

vizualizace domu

Pro pozemek s vrtanou studnou postačí jen elektřina a vlastní septik

Tento způsob bydlení může inspirovat i mladé manželské páry. Stačí zakoupit levný pozemek, který nemusí být nutně stavební, a pak už jen vybrat ten ideální dům podle vašich představ. Zajímavým řešením může být také koupě pozemku se starou stodolou, kterou lze přebudovat třeba na sochařský ateliér, nebo na sezónní dílnu, či na sklad zahradní techniky, zvlášť, když je pozemek větších rozměrů a hodláte se věnovat pěstování ovoce a zeleniny. Mobilní dřevostavby zkrátka představují vynikající a levnou alternativu bydlení a kdo nad tím ohrnuje nos, měl by něco takového vidět na vlastní oči. Prohlídka interiéru vás jistě přesvědčí o útulnosti skloubené s účelností.

vizualizace pokoje

Optimální velikost domu pro dva lidi zaujímá plochu zhruba 50 m2, odpovídá přibližně ploše dvoupokojového bytu bez balkonu, před domem můžete mít pochopitelně instalovanou terasu s pergolou nebo jiný typ přístřešku. Příbytek lze opatřit podvozkem, nebo jej usadit na rovnou plochu, případně na železobetonové piloty, vše záleží na dohodě s výrobcem. Podmínkou je blízkost inženýrských sítí, tedy elektrické rozvodné sítě nízkého napětí, přívodu vody, připojení na kanalizaci. Někdy postačí pouze přívod elektřiny, jestliže je na pozemku možnost vybudovat vlastní studnu, a dům vytápět krbovými kamny.

Kromě hypotéky, kterou vám žádná banka nepovolí, může být zádrhel při jednání s úředníky, zvlášť tehdy, žádáte-li o přidělení popisného čísla a trvalého pobytu. Stavební úřad musí vystavit v tomto případě Územní souhlas a vězte, že úřady se novým alternativním řešením jen stěží přizpůsobují.