Nic podobného, jako je škola pro rodiče, která by Vám dala základy pro zdárnou výchovu svých potomků, neexistuje. Přesto existuje něco, co Vám pomůže zdolávat úskalí výchovy.
máma a batole.jpg
Jak ale správně vychovávat své dítě?
Není to nic jednoduchého. A jasná pravidla také neexistují. Chcete, aby Vaše dítě bylo šťastné, veselé, úspěšné. Aby se v dospělosti uchytilo a žilo dál spokojeně. Zkusme se společně zamyslet nad několika celkem podstatnými body, které Vám možná pomohou v problematické cestě, která se nazývá výchova potomka.
·         Především musíte mít na paměti, že láska je v tomto případě bezbřehá. Milujte své dítě nezištně, otevřeně a za každých okolností. Získává tak pocit bezpečí.
·         Známé úsloví, že první polovinu života nám znepříjemňují rodiče, druhou polovinu života potom děti, je úsměvné, ale má v sobě pravdu. I Vy se musíte občas přiklonit k zákazům, které u dětí nejsou zrovna populární. Jedině tak ale zůstane charakter Vašeho dítěte nepokřivený.
·         Už v dávno minulých dějinách před naším letopočtem řekl jeden významný filozof, že vlastním chováním ke svým rodičům ukážete dítěti, jak se jednou bude chovat k Vám. Ano, výchova vlastním příkladem, a to nejen ve vztahu k rodičům, je nesmírně důležitá!
·         Pokud zůstaneme u klasiků, potom pan Žáček svou větou o tom, že rodiče nakládají na bedra svých potomků své promrhané naděje, podnítil mnohé rozumné rodiče k tomu, aby své děti nechaly vyrůstat se svými schopnostmi a zájmy. Nenuťte své potomky do svých snů, které jste neuskutečnili.
·         A protože pan Žáček svým citátem, který se týká obětování se rodičů pro děti, aby jim to později mohli vyčítat, opět zaujal, je dobré si připomenout, že rodiče by měli vykonávat všechno pro své potomky nezištně a s láskou, a to bez očekávání vděku.
·         Poměrně vtipné a dost výstižné je úsloví: Máte jednoho potomka, jste rodičem, máte dva potomky, stáváte se rozhodčím. Ano, nesmíte upřednostňovat jedno, nebo druhé dítě. Může to u obou zanechat nepříjemné vzpomínky.
rodiče s dcerkou.jpg
Určitě sami během života v roli rodiče najdete ten nejlepší návod, jak vychovávat své dítě. A věřte, že ani škola pro rodiče by Vám nepomohla.