Téměř všichni touží po tom, aby mohli bydlet ve svém vlastním bytě či domě a nemuseli platit předražený nájem za byt, který jim nikdy nebude patřit. Vzhledem k narůstajícím cenám nemovitostí je však koupě vlastního bytu či domu pro většinu osob nedosažitelná. Naštěstí existují možnosti, jak si vlastní byt koupit i s nedostatkem financí. Jedna z těchto možností, která je nejvíce využívaná, je půjčka, v případě půjčky na byt pak mluvíme nejčastěji o hypotéce. Je však třeba říct, že i na hypotéku je potřeba vlastnit určitý obnos peněz a mít dostatečné měsíční příjmy, protože splátky jsou často vysoké. Bez dostatečného příjmu vám nikdo tak velký obnos financí nepůjčí. Proto často musíte hledat takový byt či dům, jehož koupě není příliš drahá.

A pokud hledáte levný byt, pak je výhodné koukat se po bytech družstevních, kdy je často nutné odkoupit od bytového družstva pouze část podílu, což vyjde mnohem levněji než byt v osobním vlastnictví.

Hypotéka

Družstevní byt – hypotéka

Je ale možné vzít si hypotéku na družstevní byt? Naštěstí ano, ale není tomu tak ve všech případech. Některé společnosti vám půjčku na družstevní byt prostě nedají. V tomto případě se bavíme převážně o bankovních společnostech. Hlavním problémem je samozřejmě to, že při hypotéce je třeba ručit samotnou nemovitostí. Existují však možnosti, jak hypotéku na družstevní byt získat.

Hypotéka na byt

Může se stát, že po odkoupení oddílu nemovitosti od družstva přejde byt do vašeho osobního vlastnictví, čímž by byl celý problém s hypotékou vyřešen. Existují také společnosti, převážně nebankovní, které se hypotéce na družstevní byt nebrání. Musíte však počítat s tím, že vám často nepůjčí více než 30 – 50% ceny bytu. No a samozřejmě ve chvíli, kdy vlastníte vy nebo někdo z vašich blízkých jinou nemovitost, tak můžete ručit právě tou. Věřím, že najdete to správné řešení.