Převážení mobilheimů

Pod pojmem mobilní dům si každý z nás představuje něco jiného. Velmi totiž záleží na informovanosti klientely. Do povědomí se tento způsob bydlení začal dostávat poměrně rychle již krátce po sametové revoluci, otevřením hranic na západ se k nám začaly dovážet domy koncipované jako pojízdné soupravy s vlastním podvozkem. Byly ovšem nezateplené, jejich hmotnost se pohybovala kolem dvou tun a bylo je možné převážet nákladním automobilem podobně, jako klasický návěs. Takové objekty těží ze své výhody snadné mobility, lze je zapřáhnout za vozidlo kdykoli v průběhu roku a převézt je tam, kam se nám zachce. Nevyžadují ani stavební ohlášení a mohou stát prakticky na jakémkoli soukromém pozemku. Nelze si v nich sice zřídit trvalý pobyt, ale k trvalému bydlení ani nejsou určeny, jsou to pouze rekreační objekty, s nimiž se dnes můžete setkat např. v některých autocampech, nebo v podobě dočasného řešení ubytování pro některé profese, případně při výstavbě rodinného domu.

veverka na stole

Čím se liší dřevostavby od mobilheimů

Dnes se však staví dřevěné mobilní domy top-mobilnidomy.cz větších rozměrů i hmotnosti, plně zateplené pro celoroční provoz, s veškerým komfortem, a ty již není tak snadné často převážet. Musí se nakládat autojeřábem na speciální podvozek, jejich hmotnost přesahuje šest až sedm tun a staví se buď na základovou desku, anebo na předem připravené kotevní patky. Cenově jsou ovšem stále přijatelnějším řešením, než klasická novostavba. Jejich nevýhodou je sice omezené financování (není možné využít hypoteční úvěr, pouze spotřebitelský s vyšším úrokem), ovšem většina vlastníků se snaží uhradit většinu pořizovací částky v hotovosti a vyhnout se tak dlouhodobému závazku u hypotéky.

hlemýžď na stole

Největší výhodou tohoto řešení je snáze dostupné bydlení ve vlastním objektu na vlastním pozemku, což je v dnešní poměrně drsné době docela zásadní. Neplatíte žádné pronájmy a jste vlastními pány a rozhodujete o svém životě podle svého uvážení v tomto směru prakticky bez omezení.