Co je to vlastně domov? Mělo by to být místo, kam se rádi vracíte. Místo, kde vládne pohoda, kde se setkáte s porozuměním. Nedílnou součástí domova jsou naši blízcí, lidé, kteří nás mají rádi, ale i místo, které obýváme, hraje důležitou roli. Jak lze prostory zútulnit?
Zaměřte se na správné osvětlení
Asi prvním typem by měla být volba vhodného osvětlení. Světlo by nemělo být příliš ostré a vycházet z jednoho bodu. Zdroje světla umístěte po celé místnosti. Vyhněte se klasickým zářivkám a volte teplejší osvětlení. Ideální jsou také světla, kde můžete měnit jejich intenzitu.útulný domov.jpg
Výběr barev a vzorů
Volte především neutrální a teplé barvy a to i v kombinaci. Právě ty mohou rozzářit i tmavší pokoje, kam nedopadá tolik denního světla. Jedná se o barvy především s oranžovým, žlutým či červeným podtónem. Pokud ale přeci chcete zvolit barvy ze studeného spektra, volte tmavší odstíny, jako je námořnická modrá či olivově zelená.
Při zařizování pokojů je vhodné zařadit také přírodní materiály, jako je dřevo. To lze v interiéru použít téměř na cokoliať už v kuchyni, knihovně, ale třeba i koupelně.
Umístěte do svého domova rostliny a květiny
Neboť právě ty dokážou i do opuštěného prostoru vdechnout život. Důležitá je také volba vhodné nádoby, která dá pokojovým i venkovním květinám ten správný styl a výraz. Květináče volte v teplých odstínech, jako je terakota, pokud ovšem preferujete metalické materiály, zvolte mosaz.
Svíčky a vůně
Občas stačí jen zapálit svíčku, zapnout aroma lampu a hned je ve vaší domácnosti útulněji. Esenciální oleje dokážou nabudit příjemnou atmosféru a pohladit Vaše smysly. Vhodná je především vůně levandule, která zklidňuje a harmonizuje. Chladné zimní a pochmurné podzimní večery Vám může zpříjemnit vůně skořice, vanilky, hřebíčku či ambry.teplo domácího krbu.jpg
Volba dekorací
Jako dekorace může posloužit již zmiňované dřevo a výrobky z něj.
Poslední rada na závěr – personalizujte
Na stěny použijte rodinné fotografie,obrazy ručně malované milovanými členy rodiny, ručně vyrobené dekorace.  Právě vzpomínky a to, co nám připomíná naše blízké, dokážou vytvořit příjemnou a pohodovou atmosféru.